Kalesony MERINO WOOL LONG JOHNS W.FLY
Wykonane w 85% z wełny merynosów i 15% z Nylonu, co czyni bardzo miękkie i przyjemne w dotyku.
Wełna merynosowa (merino) to wełna z owiec gatunku merynos, czyli owiec górskich żyjących na terenach o ekstremalnie trudnych warunkach klimatycznych – mroźne zimy, upalne lata. Ewolucja sprawiła, że ich runo jest zdolne chronić ich ciała przed zimnem oraz gorącem, i spełniać wszelkie wymagania funkcjonalne owczej odzieży. Włókna są delikatne – kilkakrotnie cieńsze od wełny owiec nizinnych – i liczne: sierść jest bardzo gęsta. Obecnie większość najlepszych jakościowo hodowli znajduje się w Australii i Nowej Zelandii, bowiem tamtejsze góry nie są narażone na mnóstwo opadów, co odpowiada nie lubiącym deszczu owcom merynosom. Z półkuli południowej pochodzi zatem większość surowca będącego podstawą jakościowego, delikatnego włókna.
Delikatność włókna jest warunkiem splecenia przyjemnej dla użytkownika tkaniny, bo – choć może trudno w to uwierzyć – wełna merynosowa nie drapie. I chociaż przy pierwszym założeniu możemy czuć swędzenie, to już po chwili noszenia ostre łuseczki i włoski oszlifują się i od tej pory bielizna zawsze już będzie przyjazna nawet dla najbardziej wrażliwej skóry. Jest ona do tego stopnia przyjemna, że istnieją tacy, którzy używają tylko tego rodzaju bielizny – i to nie tylko w czasie aktywności sportowej.
Delikatność włókna mierzona jest złotem i z każdym mikronem w dół jej cena niewspółmiernie wzrasta. W praktyce używa się włókien o średnicy 18 mikronów lub – mniej więcej dwukrotnie droższej – wełny o średnicy włókna wynoszącej 17 mikronów. Te najbardziej delikatne włókna pochodzą tylko z wyselekcjonowanych stad, z wybranych owiec, i tylko z określonych partii ciała. Jako ciekawostkę dodajmy, że średnica ta może osiągać nawet wartość ok. 15 mikronów, wtedy jednak zwykle jest przechowywana w sejfach obok sztab złota.
Wełna merynos jest nadzwyczaj odporna na zapach. Potwierdzają to zarówno producenci, jak i użytkownicy. To
oczywiście zasługa natury, która tak skonstruowała włókna, żeby uczynić z nich środowisko wrogie bakteriom. Ponadto struktura włókna leży u podstaw efektu samooczyszczania, który wywołują łuski na powierzchni włókien. Rekord noszenia tej odzieży non-stop w ekstremalnych warunkach wynosi 196 dni (to przeszło pół roku)!
Dzianina z wełny merynosów bardzo dobrze odprowadza wilgoć i grzeje nawet wtedy, gdy jest mokra – to stara mądrość, świetnie znana naszym babciom. Wełna jest bowiem bardzo dobrym izolantem, tzn. materiałem o minimalnej przewodności cieplnej. Ponadto włókno wełny absorbuje wilgoć do ok. 20 do 35% swojej objętości. Niejako „chowa” się ona wewnątrz włókna, które stale
zachowuje się jak suche. Dodatkowo na jego powierzchni nie dochodzi do natychmiastowej kondesacji pary wodnej, jak w przypadku włókien syntetycznych, gdzie wszystkie procesy fizykalne przebiegają na powierzchni włókna.
Wełna jest przewiewna, zatem oddycha – odprowadza wilgoć także przez pory samych włókien, dlatego tkanina może być gęstsza niż tkaniny z włókien syntetycznych, gdzie wilgoć odprowadzana jest wyłącznie po powierzchni włókien. O ile porównamy mocno zbitą dzianinę z materiału syntetycznego i z wełny, to ta pierwsza na ciele będzie się zachowywała prawie jak igielit – szczeliny między włóknami będą ściśnięte, a więc minimalne, i wilgoć przez nie nie przejdzie. W przypadku wełny wilgoć przenika przez włókno, dzięki czemu możliwa jest większa różnorodność gęstości dzianiny przy zachowaniu wszystkich właściwości termoizolacyjnych. Dodatkowym plusem jest ognioodporność włókien. Dzięki specjalnym wykończeniom można je prać w pralce (uwaga: nie należy używać środków zmiękczających oraz wybielaczy!).
Wełna z merynosów zyskała sympatię również tych, którzy cenią ekologię i to, co ma do zaoferowania
człowiekowi matka natura. Nosząc wełnę merino, można się przekonać, ile właściwości zdrowotnych w sobie skrywa. Wszak jest całkowicie naturalna, w pełni biodegradowalna, a więc zdrowa i przyjazna dla organizmu człowieka. To bielizna antybakteryjna i antystatyczna. Nie podrażnia skóry, nie wywołuje alergii, zabezpiecza przed promieniowaniem UV. Zmniejsza napięcie i ból mięśni. Pobudza zakończenia nerwowe i powoduje lepsze krążenie krwi. Zalecana w leczeniu dolegliwości bólowych wielu schorzeń narządu ruchu takich jak stany pourazowe i złamania, schorzenia reumatyczne, stany zapalne czy zmiany zwyrodnieniowe stawów kończyn i kręgosłupa.
„To zupełnie inne uczucie, kiedy nosi się na ciele
naturalny materiał, a nie uszlachetnioną ropę”, mówi jeden z tych, którzy zaprzedali duszę i ciało odzieży z wełny.
Można prać w pralkach automatycznych.
Kolorystyka: 028 Jungle Green
Rozmiary: S - 4XL